Dla pacjenta

Wpływ zabiegów fryzjerskich na włosy

Wpływ zabiegów fryzjerskich na włosy

ROZJAŚNIANIE

Rozjaśnianie to zmiana koloru włosów mająca na celu wybarwienie naturalnego barwnika z łodygi włosa. Aby wybarwić naturalny pigment z łodygi włosa używa się środków alkalizujących i utleniaczy. Substancje alkalizujące zawarte w rozjaśniaczach powodują:

  • Wypłukiwanie cementu międzykomórkowego, który ma za zadanie wypełniać i uszczelniać przestrzenie między łuskami włosa. Niedobór lub brak cementu międzykomórkowego sprawia, że włos nie może zatrzymać odpowiedniej ilości wody we wnętrzu co sprawia, że łodyga staje się sucha, szorstka, porowata
  • Silnie zasadowe pH (9-10) rozjaśniaczy przyczynia się do rozrywania połączeń keratynowych w korze włosa. Kora łodygi włosa odpowiada za wytrzymałość włosa na uszkodzenie oraz warunkuje grubość włosa. Uszkodzenie kory może sprawiać, że włosy będą się łamać na różnej długości
  • Rozjaśniacze uszkadzają wiązania dwusiarczkowe między łańcuchami keratyny co bezpośrednio przekłada się na pogorszenie elastyczności i wytrzymałości włosa

FARBOWANIE

Farbowanie to zmiana koloru włosów, a po ten zabieg sięgamy wtedy gdy chcemy zatuszować siwiznę, zmienić naturalny odcień lub nadać zupełnie nowy kolor włosom. Farby to preparaty zawierające substancje, które po nałożeniu na włosy i po utlenieniu się tworzą barwnik (sztuczny pigment).

Podczas farbowania występują następujące procesy:

  • Otwarcie łuski włosa przy pomocy amoniaku
  • Utlenienie koloru włosa
  • Wypełnienie włosa sztucznym pigmentem

Wszystkie te procesy mogą prowadzić do uszkodzenia łuski, odwodnienia łodygi i zwiększenia łamliwości. Aby zminimalizować ryzyko pogorszenia stanu włosa zabieg farbowania koniecznie musi zakończyć się właściwą pielęgnacją. Na tą pielęgnację składa się odpowiednie mycie i właściwie dobrana odżywka. Zmycie nadmiaru farby z włosa i skóry głowy powinno być wykonane szamponem bezalkalicznym lub lekko kwaśnym gdyż:

  • zneutralizuje zasadowy odczyn farby
  • przywróci właściwe pH skórze głowy chroniąc ją przed kolonizacją drobnoustrojów chorobotwórczych
  • ułatwi zamykanie otwartych łusek włosa

TRWAŁA ONDULACJA

Zabieg trwałej ondulacji to nic innego jak chemiczne przekształcanie struktury włosa. Osoby o prostych włosach mają tak zwaną alfa-keratynę w łodydze co oznacza, że mostki dwusiarczkowe leżą prostopadle między łańcuchami keratyny. U osób z kręconymi włosami występuje w łodydze beta-keratyna czyli mostki disiarczkowe są ułożone ukośnie w stosunku do łańcuchów keratyny. Konkretny rodzaj keratyny jest uwarunkowany genetycznie, jednakże nie zmienia to faktu, że pod wpływem produktów do trwałej ondulacji można zmienić położenie mostków siarkowych i tym samym uzyskać skręt włosa.

Skręt włosa rozpoczyna się w chwili nałożenia płynu do trwałej ondulacji na włosy, które nakręcone są na wałki co ma zapewnić wywołanie skrętu o pożądanej wielkości. W trakcie działania zabiegu dochodzi do:

  • rozpuszczenia płaszcza lipidowego (czyli naturalnej ochrony łodygi włosa przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych)
  • rozchylenia łusek włosa (które odpowiedzialne są za utrzymanie właściwej ilości wody w łodydze i za połysk włosa)
  • przemiana alfa – keratyny w beta – keratynę

Działanie płynu do trwałej ondulacji kończy się z chwilą rozcieńczenia go wodą. Jednakże aby skręt się utrzymał konieczny jest drugi proces czyli utrwalanie. Utrwalanie czyli utlenianie/oksydacja płynu do trwałej ma na celu odebranie atomów wodoru, za pomocą których zostały zmiękczone mostki siarkowe. Dzięki temu następuje rekonstrukcja mostków dwusiarczkowych jednakże w zmienionym położeniu. Do utrwalenia skrętu używa się 1%-3% roztworu nadtlenku wodoru.

Zarówno rozjaśnianie, farbowanie jak i trwała ondulacja jest ogromną ingerencją w łodygę włosa. Zatem aby cieszyć się pięknym włosem:

  • nie należy przesadzać z częstotliwością tych zabiegów
  • wybierać salony fryzjerskie, w których są kosmetyki wysokiej jakości oraz pracują wyedukowani fryzjerzy!
  • Nie należy zapominać, że każdy zabieg wiąże się z koniecznością dostosowania pielęgnacji domowej do obecnej kondycji włosa
  • Warto także rozważyć serię profesjonalnych zabiegów regenerujących włosy

Masz pytanie?

Skontaktuj się ze mną. Z chęcią odpowiem na wszystkie pytania dotyczące mojej oferty szkoleniowej oraz zakresu usług. Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza.

Formularz kontaktowy